Больові синдроми

05 липня 2018

Деякий час тому, під час переміщення декількох коробок, ви відчули гострий, пронизливий біль в нозі. Щоб його позбавитись, ви спробували гарячі компреси, фізичні вправи, знеболювальні таблетки, але біль не зникав повністю. Не залишається нічого іншого, крім як звернутися до лікаря.

Ви не втрачаєте надію, що тупий біль, що мучив вас протягом місяців, пройде сам по собі. Але кожного ранку ви відчуваєте його знову. Якщо біль зберігається протягом шести і більше місяців, йдеться про хронічний біль.

Біль – найбільш часта причина звернення до лікаря. В більшості випадків для болю є своя причина, і біль – лише сигнал організму про певні неполадки.

Але буває, що система охоронної сигналізації організму дає збій. Як і система сигналізації, що продовжує несамовито гудіти або дзеленчати після того, як небезпека пройшла, біль зберігається довгий час навіть після того, як захворювання, що його викликало, вилікувано або пройшло самостійно. Нерідко пошук першопричини болю виявляється безуспішним.

В минулому біль вважали лише симптомом, тепер хронічний біль розцінюється як хвороба.

Хронічний біль може викликати інші проблеми – депресію, розлади сну, ускладнення обмеженої рухливості, наприклад, високий артеріальний тиск.

Скільки людей страждає на хронічний біль в Україні – невідомо, оскільки статистики з цього питання взагалі немає. Однак можна припустити, що їх кількість складає декілька мільйонів.

Важливо пам’ятати, що існують ефективні лікувальні підходи, що дозволяють справитися з болем.

Багато людей вважають, що їм не залишається нічого іншого, як жити з болем, і не звертаються по допомогу. Однак, звернувшися до лікаря з приводу болю, можна спільними зусиллями знайти шляхи до його подолання.

Біль може йти від будь-якої частини тіла:

  • головний біль (кластерний головний біль, головний біль напруження, мігрень);
  • лицевий біль (трійчаста невралгія);
  • біль в шиї (зумовлена напруженням м’язів, зв’язок, суглобів шиї, рідше викликана травматичними пошкодженнями, інфекцією, патологічним пошкодженням нервових корінців, спинного мозку, міжхребцевих дисків);
  • біль в грудній клітині (найбільш серйозні причини болю в грудній клітині зумовлені порушенням кровообігу серця – необхідно звернутися до лікаря, як тільки біль виник. Серед можливих причин зустрічаються розтягнення міжреберних м’язів, артрит суглобів ребер, неврологічні проблеми, наприклад, ураження нерву при активації вірусу герпесу (міжреберна невралгія), защемлення нерву);
  • біль внизу спини;
  • центральні больові синдроми (інсульт, пошкодження спинного мозку, травми та інше).

Причини болю

Існує два типи болю:

  • нейропатичний – зумовлений ураженням нервів або центральної нервової системи;
  • ноцицептивний – зумовлений процесом в іншій тканині організму, крім нервової системи.

Симптоми болю

Біль не можна побачити на рентгенівському знімку або виміряти при лабораторному дослідженні. Що краще ви зможете описати лікарю свій біль, тим легше лікарю буде вам допомогти.

  • Інтенсивність (пекучий, тупий, поколюючий, кинджальний, гострий, пульсуючий, ниючій, давлячий, розпираючий)
  • Локалізація
  • Як давно виник біль?

Діагностика

Будь-який біль суб’єктивний, може бути виміряний лише опосередковано.

Можуть знадобитися наступні загальноклінічні, інструментальні, лабораторні дослідження:

  • фізикальне обстеження;
  • неврологічне обстеження (оцінка рефлексів, чутливості, рівноваги);
  • рентгенологічне обстеження;
  • магніторезонансна томографія;
  • комп’ютерна томографія;
  • електродіагностичні втручання (електронейроміографія).

Лікування

На жаль, не будь-якого болю можна повністю позбавитись, проте будь-яким болем можна керувати.

Лікуванням хронічного болю часто доводиться займатися цілій команді, у тому числі лікарям різних спеціальностей, реабілітологам (спеціалістам лікувальної фізкультури та масажу). Такий підхід називають мультидисциплінарним, він часто є найбільш ефективним, і саме в клініці CitiDoctor знають і вміють його використовувати.

Складно сказати, лікар якої спеціальності допоможе впоратись саме з вашим болем. Це може бути сімейний лікар або терапевт, або невролог, або ортопед. Тому ми – прихильники мультидисциплінарного підходу.

Потрібно просто пам’ятати, що хронічний біль піддається лікуванню. Деяким людям вдається повністю позбавитись болю або зменшити його. У інших метою лікування може бути управління болем, щоб виявилось можливим повернути собі активну участь в житті та насолоду від нього.

Ставте ваші питання та записуйтеся на консультацію до клініки CitiDoctor за номером тел.: +38 044 333 48 85.

Долучайтеся до наших сторінок у соціальних мережах Facebook та Instagram, щоб отримувати найсвіжіші новини і повідомлення про спецпропозиції.

Автор матеріалу

Нові статті

Запис на прийом до лікаря

Ваше ім'я

Ваш контактний телефон